تبلیغات
شیدایی - ویژه نامه سالروز شهادت، شهید سپهبد محمد ولی الله قرنی
حضرت خاتم الانبیاء (صل الله علیه و آله): دو نعمت است که نادیده گرفته می شوند؛ امنیت و سلامت. (منتخب میزان الحکمه، 2381)http://s3.picofile.com/file/7457134294/shahid_gharani.jpg


در چنین روزی (سوم اردیبهشت ماه)، در سال 1358، در ساعت یازده و سی دقیقه صبح اولین رییس ستاد مشترك ارتش جمهورى اسلامى ایران، سپهبد قرنی به دست گروهگ فرقان به درجه رفیع شهادت نایل آمد.


http://s3.picofile.com/file/7449956555/edame_matlab.gifشهید سپهبد قرنی در سال 1292 (هـ ش) دیده به جهان گشود. وی پس از طی تحصیلات مقدماتی وارد ارتش شد و در این مسیر رشد کرد و در دانشکده افسری صاحب معلومات نظامی شد. وی از همان ابتدا به دلیل عشق به مفاهیم مذهبی دنباله رو تعالیم امام خمینی (ره) شد و در سال 1337 به همراه عده ای از هم فکران خود تصیم گرفت که علیه رژیم منحوس پهلوی دست به کودتا بزند. این طرح لو رفت و او به زندان محکوم گردید.

پس از آزادی از زندان وی در راه تازه ای قرار گرفت اما هر از گاهی به دلیل فعالیت های گسترده اش علیه رژیم پهلوی به زندان محکوم می شد. پس از  پیروزى شكوهمند انقلاب اسلامى، سپهبد قرنى به سمت اولین رییس ستاد مشترك ارتش منصوب شد. وی در روز بیست و چهارم  بهمن 57 در دفتر ریاست ستاد ارتش، تمثال حضرت امام خمینى رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهورى اسلامى را نصب كرد و سپس خطاب به حاضران گفت: ارتش شاهنشاهى كه مى گفتند از مجهزترین ارتش هاى دنیاست و شاید هم از لحاظ وسایل و تجهیزات چنین بود، از آنجا كه ایمان و اعتقاد نداشت، ظرف چند ساعت متلاشى شد. افراد یك ارتش اولا باید مؤمن باشند، ثانیا آرمان آنان حفظ استقلال میهن باشد نه حمایت از یك فرد. ارتش ایران قبل از این تبدیل به یك ارتش شخصى شده بود و دیدیم كه چه زود متلاشى شد. تاریخ معاصر نشان داده كه هر وقت متجاوزان حمله مى كردند، این ارتش ‍ مضمحل مى شد. به عنوان مثال شهریور 1320 چنین شد. در این زمان نیز یك عده مردم در پناه ایمان به خدا، بدون سلاح پیروز شدند. امروز به اینجا آمده ایم دوستان مى بینید كه هیچ چیز وجود ندارد. باید به این ارتش شكل داد و بعد هم تصفیه صورت گیرد و ایمان و ایدئولوژى باید حاكم گردد.

وی سپس  فعالیت خود را براى تصفیه و بازسازى و توان مكتبى بخشیدن به ارتش آغاز كرد. مدت مسئولیت او در نظام جمهوری اسلامی فقط 43 روز - از 23 بهمن 57 تا 7 فروردین 58 - بوده است. مدتی هرچند كوتاه اما در مقطعی حساس از تاریخ انقلاب كه لحظه لحظة آن آبستن حوادثی بزرگ در ابعاد مختلف خصوصا در بعد نظامی بود.

از دید نیروهای ضدانقلاب كه با وابستگی به بیگانگان از جمله رژیم بعث عراق، از اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی دست به ایجاد آشوب و بلوا در بسیاری از شهرها و بخصوص استان كردستان زدند و تا آنجا پیش رفتند كه پادگان كردستان را تصرف و غارت كردند، گناه بزرگ سپهبد قرنی این بود كه با تمام وجود از سقوط پادگان سنندج جلوگیری كرد و اجازه نداد كه به سرنوشت دیگر مراكز نظامی كه با خیانت برخی افراد به دست ضد انقلابیون افتاد، دچار شود.

سرانجام كارشكنی لیبرال ها و مدافعین گروهك های ضدانقلاب باعث شد تا در تاریخ 7 / 1 / 58 سپهبد قرنی، به خاطر اختلافی كه در نوع برخورد با اشرار فعال در كردستان با دولت موقت داشت، استعفای خود را تقدیم امام (ره) كند و در همین روز از طرف دولت موقت بركنار شد و طولی نكشید كه در تاریخ 3 اردیبهشت همان سال، توسط گروهك تروریستی فرقان به شهادت رسید.خاطره ای از شهید:

سرلشکر بازنشسته مرحوم «منصور طالب زاده» از همرزمان شهید «سپهبد قرنی» می گوید:

به مهندس بازرگان و رفقای ایشان اعتقادی نداشت آنها هم او را قبول نداشتند چنین که بالاخره هم موفق شدند بعد از جنگ اول کردستان او را بر کنار کنند. تمام امید و اعتقاد این مرد بزرگ بعد از خدا، به آقای خمینی بود به یاد دارم در بحث انتصاب او به سمت اولین رئیس ستاد مشترک بعد ار انقلاب آن آقایان (لیبرال ها) در شورای انقلاب به شدت با این انتصاب مخالف بودند. در اوایل گرفتن این مسئولیت یک شب به خانه ما در تهران نو آمد، از آنجا که از دهه سی شمسی باهم رفیق بودیم و هر دو در سال 37 به اتهام طراحی کودتا علیه رژیم شاه دستگیر، زندانی و تا پیروزی انقلاب تحت نظر ساواک خانه نشین شدیم زبان همدیگر را خوب می فهمیدم، از او پرسیدم؛ چطور شد با وجود مخالفت آقایان دولت موقت این پست را به تو دادند؛ خندید و گفت فلانی تو که میدانی من یک سربازم و اهل ریاست نیستم، دستور آقای خمینی بود که آقایان را سر جایشان نشاند و بار جمع و جور کردن ارتش برای انقلاب را به دوش من انداخت.

(ماخذ: قرنی از چشم یاران)
طبقه بندی: شهدا،  زندگی نامه شهدا،  شهید محمد ولی الله قرنی، 
برچسب ها: شهید قرنی، شهید سپهبد محمد ولی الله قرنی، شهید سپهبد محمد ولی قرنی، ویژه نامه سالروز شهادت شهید سپهبد محمد ولی الله قرنی، ویژه نامه سالروز شهادت شهید سپهبد محمد ولی قرنی، گروهک تروریستی فرقان، اولین رییس ستاد مشترك ارتش جمهورى اسلامى ایران، سپهبد محمد ولی الله قرنی، سپهبد محمد ولی قرنی، سوم اردیبهشت، سوم اردیبهشت ماه، ویژه نامه، سالروز شهادت شهید سپهبد محمد ولی الله قرنی، سالروز شهادت شهید سپهبد محمد ولی قرنی، شیدایی، www.sheydaei.ir، گروه فرهنگی هنری شهید آوینی، اردیبهشت، اردیبهشت ماه،
دنبالک ها: سایت جامع فرهنگی مذهبی شهید آوینی،


Share

My hero


لوگو و بنر سایتپیوند های روزانه
آرشیو مطالب
ابر برچسب ها